opojnou lehkost běžkování
Ten, kdo si zamiluje bílou stopu a propadne kouzlu běžkování, prospěje nejen své fyzičce, ale zároveň povzbudí i svoji psychickou kondici. Jediné, co vnímáte, je vlastní dech a klouzání lyží po sněhu. Pravidelný pohyb a rytmus dechu - nádech a výdech. To vše dohromady snese hrdé označení: meditace v zimní krajině.
K tomu čerstvý vzduch a svoboda pohybu. Někdy vás hřeje slunce, jindy bičuje vítr, ale vždy je to zážitek. Rychlost si určujete sami: můžete běžet svižným tempen nebo se v klidu kochat krajinou.
Časem si osvojíte i dokonalou techniku běžkového lyžování.
Klasická technika
Ze začátku je lepší zaměřit se na jednu techniku. Pro začátečníky je určitě snadnější klasická technika ve dvou stopách.
Bruslení
Až poté přejděte na bruslařskou techniku. Tento způsob je rychlejší a tudíž náročnější za fyzickou kondici i osvojení stylu. Samozřejmě vyžaduje i jinou stopu: vyjetý široký pás, většinou vedle stopy na klasickou techniku.
Pro klasiku jsou potřeba delší lyže a kratší hůlky, pro bruslení naopak. Někdo nedá dopustit na lyže s protiskluzovými šupinami, které nemusíte voskovat. Jinému se nelíbí, že jsou pomalejší při jízdě s kopce. Se správným výběrem vám jistě perfektně pomohou profesionálové ve speciálních prodejnách a půjčovnách.
Kam vyrazit?
Pro začátek je jistě vhodnější rozumně vybrat nenáročný terén s menším převýšením - skvělá jsou třeba Vysočina nebo Šumava.
Chcete proniknou podrobněji do běžkařského světa?
Sledujte web www.bezky.net
Adrenalin