Vyzkoušejte

7 tipů, jak lépe dýchat při závodě i tréninku

Tempo stoupá a tím i potřeba absorbovat kyslík. Správné dýchání během závodu zajistí vše. Systém dýchání souvisí a ovlivňuje srdeční rytmus. Jak se rytmus zintenzivňuje, roste potřeba absorbovat více kyslíku. Když se to podaří, snížíte tak únavu.

Někdo tvrdí, že je lepší dýchat ústy. Druhý, že ideálem je nadechovat se nosem a vydechovat ústy. Obě možnosti platí. Pro jakou strategii se rozhodnete, záleží na vás. Vyzkoušejte a hledejte pohodlný způsob, který vám vyhovuje. Nevzdávejte to.


Inspirujte se osvědčenými tipy pro prodloužení dýchacích cyklů, což vám pomůže neztratit dech uprostřed závodu.
 

1. Začínáme

Při zahřátí nebo zahájení cvičení udržujte dech co nejpřirozenější. Intenzita dechu se zvyšuje, jakmile zaznamenáte zvýšení srdeční frekvence a následně i rychlost dýchání. Snažte se držet krok a prodlužovat dobu nádechu a výdechu, abyste zmírnili pocit únavy a zabránili možnému poklesu výkonu.

2. Doplnění dalších činností

Snažte se spojit s během i jiné aktivity, které pomáhají při řízení dýchání jako jóga, meditace a plavání.

3. Buďte trpěliví

Pokud jste začátečník, nenechte se strhnout tempem běhu. Buďte trpěliví a snažte se postupně zvýšit intenzitu tréninku.

4. Využijte čistý vzduch

Běh v prostředí s větším množstvím čerstvého vzduchu (park, les) učiní trénink lehčím a dýchání příjemnějším.

5. Vyhledejte pomoc

Máte-li jakékoli potíže s dýcháním nebo podezření na plicní onemocnění, požádejte specialisty o sportovní medicínu nebo fyzioterapeuty o podporu a pomoc při zlepšování vaší fyzické kondice.

6. Protahujte se

Vložte do své tréninkové rutiny fyzická cvičení vedoucí k protažení a rotaci. Tato cvičení rozvíjejí svaly hrudních a břišních stěn, které jsou zodpovědné za respirační mechaniku.

7. Dokončení

Na konci závodu, když se přiblížíte k cíli nebo na konci naplánovaného úseku při tréninku, dýchejte ústy, abyste uspokojili potřebu absorbovat více kyslíku. Tím si lépe vyzkoušíte, jak přizpůsobit své dýchání dle tempa.


Adrenalin