7 tipů, jak lépe dýchat při závodě i tréninku
Tempo stoupá a tím i potřeba absorbovat kyslík. Správné dýchání během závodu zajistí vše. Systém dýchání souvisí a ovlivňuje srdeční rytmus. Jak se rytmus zintenzivňuje, roste potřeba absorbovat více kyslíku. Když se to podaří, snížíte tak únavu.
Někdo tvrdí, že je lepší dýchat ústy. Druhý, že ideálem je nadechovat se nosem a vydechovat ústy. Obě možnosti platí. Pro jakou strategii se rozhodnete, záleží na vás. Vyzkoušejte a hledejte pohodlný způsob, který vám vyhovuje. Nevzdávejte to.
Při zahřátí nebo zahájení cvičení udržujte dech co nejpřirozenější. Intenzita dechu se zvyšuje, jakmile zaznamenáte zvýšení srdeční frekvence a následně i rychlost dýchání. Snažte se držet krok a prodlužovat dobu nádechu a výdechu, abyste zmírnili pocit únavy a zabránili možnému poklesu výkonu.
Snažte se spojit s během i jiné aktivity, které pomáhají při řízení dýchání jako jóga, meditace a plavání.
Pokud jste začátečník, nenechte se strhnout tempem běhu. Buďte trpěliví a snažte se postupně zvýšit intenzitu tréninku.
Běh v prostředí s větším množstvím čerstvého vzduchu (park, les) učiní trénink lehčím a dýchání příjemnějším.
Máte-li jakékoli potíže s dýcháním nebo podezření na plicní onemocnění, požádejte specialisty o sportovní medicínu nebo fyzioterapeuty o podporu a pomoc při zlepšování vaší fyzické kondice.
Vložte do své tréninkové rutiny fyzická cvičení vedoucí k protažení a rotaci. Tato cvičení rozvíjejí svaly hrudních a břišních stěn, které jsou zodpovědné za respirační mechaniku.
Na konci závodu, když se přiblížíte k cíli nebo na konci naplánovaného úseku při tréninku, dýchejte ústy, abyste uspokojili potřebu absorbovat více kyslíku. Tím si lépe vyzkoušíte, jak přizpůsobit své dýchání dle tempa.