Začněte indiánským během

startovní páska pro každého

Z chůze do běhu aneb INDIÁNSKÝ BĚH

INDIÁNSKÝ BĚH - ideální začátek pro každého, kdo chce začít zdravě a správně běhat.

Jak sám název napovídá, tento způsob přemisťování a velmi oblíbená pohybová aktivita, má historické kořeny u indiánů, kteří se tímto způsobem vcelku rychle a efektivně dokázali pohybovat a tímto zdolávat rozlehlé vzdálenosti Severní a Jižní Ameriky. INDIÁNSKÝ BĚH využívá jak chůze i běhu. Jejich načasování a prostřídání jednotlivých úseků je velice důležité. Neméně důležité je rovněž znát sám sebe, dokázat odhadnout své možnosti a poslouchat a respektovat své pocity.

Tipy, jak začít od Miloše Škorpila

Jak rozložit běh a chůzi při joggingu?
Jsou dvě možnosti, jak si běh užít a nepřehnat to:

1. Intuitivní

Vsaďte na pocity svého těla: budete-li je vnímat, přejdete do chůze chvíli před tím, než by vás tělo samo zastavilo a donutilo vás se vydýchat, abyste mohli pokračovat v pohybu vpřed. Znovu se pak rozbíháte ve chvíli, kdy cítíte, že to zase půjde.

2. Plánovací

Stanovíte si, že jednu minutu poběžíte a následnou minutu půjdete. Délka běhu může být i dvě minuty, ale začal bych s minutou. Tempo běhu si můžete kontrolovat na vašem sporttesteru, mělo by se pohybovat mezi 70 až 80 procenty vaší maximální tepové frekvence, při chůzi by váš měl tep klesnout na 65 až 60 procent. Celková délka joggingu by se měla první týden pohybovat okolo 25 minut. Ideální je joggovat třikrát týdně či obden. Další týden si přidejte asi pět minut, další zase pět minut a tak dále, až se dostanete na hodinku joggingu. Pak už budete schopni začít s běháním.

Jak si spočítáte vaší tepovou frekvenci, na níž máte běžet či jít?
Srdce žen tepe o poznání rychleji než srdce mužů.
U žen vycházíme tedy ze vzorce: 230 – věk x procento maximální tepové frekvence.
Příklad pro ženu, které je 35 let a chce znát, kolik činí 70 procent její tepové frekvence: (230 – 35) x 0,7 = 137 tepů za minutu.

U mužů vycházíme ze vzorce: 220 – věk x procento maximální tepové frekvence.
Příklad pro muže, jemuž je 40 let a chce znát, kolik tepů představuje 80 procent jeho tepové frekvence: (220 – 40) x 0,8 = 144 tepů za minutu.


Praktický tip na závěr

Po skončení tréninku se nezastavujte na kus řeči se sousedkou. Stačí chvilka, abyste vychladli a prochladli. Takže hned domů, osprchovat se a převléknout do suchého.


Zdroj a další inspirace pro vás: www.bezeckaskola.cz


Zážitky venku