Proč ven?

Čas, který věnujete sobě nebo který si venku užijete se svými nejbližšími je ten nejcennější a nejintenzivnější. Přináší mnoho dobrého. Některé benefity odhadnete sami, některé vás asi překvapí.

7 důvodů PROČ trávit čas venku?


1. Snižujete stres

Zeleň a pohyb vytváří psychický nárazník proti všem nepříjemnostem.

Japonci věří, že procházka v lese prospívá zdraví. Že je to pravda, prokázali japonští vědci. Nechali lidi procházet ve 24 lesích a před a po procházce prováděli měření související se stresem. Co zjistili? Procházka v lesním prostředí podporuje snížení hladiny stresového hormonu kortizolu, snižuje krevní tlak a tep, zklidňuje organismus a zlepšuje trávení.


2. Předcházíte obezitě

Žádné zdi = žádné omezení!

Pobyt a hry venku motivují k větší fyzické aktivitě dětí i dospělých, než aktivity uvnitř. Čím více jste venku, tím nižší je riziko, že budou mít nadváhu nebo trpět obezitou.  Nadváhu nebo obezitu samozřejmě ovlivňuje i řada dalších faktorů, ale pravidelný pobyt venku zvyšuje množství pohybu a tím právě bojujete proti nadváze.


3. Rozvíjíte motoriku

Skákání, lezení, ale i padání je zábava zlepšující pohybové dovednosti.

To ocení především rodiče u svých dětí, ale ani u dospělých to není k zahození. Výzkumy z Norska a Švýcarska dokazují, že u pětiletých až sedmiletých dětí, které si hrály v přírodním prostředí, došlo k významnému rozvoji jejich hrubé motoriky. Děti měly lepší rovnováhu a koordinaci pohybu v porovnání s dětmi, které si hrály jen na klasických hřištích či doma.


4. Prospíváte zdraví

Pojďte ven a budete zdraví jako ryba!

Pobyt v zeleni má blahodárný účinek na lidské zdraví, zlepšuje fyzičku a posiluje imunitní systém. Ti, kteří se pravidelně delší dobu pohybují venku v přírodě, jsou odolnější, méně často a kratší dobu nemocní, především méně často nachlazeni. Fyzické zdraví jistě nezávisí jen na pobytu venku, ale na mnoha dalších faktorech. Přesto se prokazuje, že pravidelný kontakt s přírodou na fyzické zdraví příznivý vliv má.


5. Pěstujete kreativitu

Nekonečná fantazie přírody rozvíjí i tu naší.


6. Čistíte unavenou hlavu

Vyvětrat si hlavu venku v přírodě pomůže v každé situaci.

Mnohé vědecké studie dokazují, že možnost pobytu, pohybu a odpočinku v přírodě vedou ke zlepšení studijních výsledků dětí i soustředění u dospělých.


7. Umožňujete zdravé vztahy

Po procházce v přírodě budete milovat i svoji tchýni!

Zeleň a přírodní prostředí celkově přispívají k lidskému zdraví a pohodě a nezatěžují tak sociální chování lidí stresem a agresivitou. Naopak nedostatek zeleně a kontaktu s přírodou, jakožto nedostatek vhodného prostředí k lidskému životu, přináší negativní antisociální důsledky. Potvrzují to četné výzkumy ze zahraničí.