syslí rodinky
Taky jste přesvědčeni, že sysel si shroměžďuje zásoby na horší časy? Omyl sysel nic nesyslí. Ač nám to dospělí vždy říkali.
K tomuto omylu došlo asi tak, že lidé viděli sysla, jak si vtáhl stémla obilí do nory. Nic si však neschovává, ale v bezpečnému úkrytu nory vše hned sní. Zimu přečkává hibernací a spoléhá na tukové zásoby, které si vytvořil přes sezónu. Na podzim má tedy poslední čas vykrmit se.
Venku už je třeba se občas zahřát pohybem a děti navíc milují běhavé hry. Když je navíc potřeba zachránit sebe nebo někoho jiného, je to hit! Vyzkoušejte si roli sysla, na kterého při sháněníní potravy často číhá nebezpečný dravec. Hra se hodí, když je vás na výletě nebo na zahradě víc, ale jde to i ve dvojici.
Pojďme na to:
1. Domluvte si pravidla hry
Nejprve si vyznačte hrací území, kam až můžete běhat. Pak si syslí rodinka (obvykle děti) rozmístí několik děr – vchodů do svých nor. Díry mohou označovat batohy, mikiny, hromada větví, kameny atd. Pak je třeba domluvit se, co bude syslí potrava. Něco, co je v místě lehce dostupné ve větším počtu – šišky, kamínky, větvičky, šípky, jablíčka atd.
2. Vytvořte si zásoby na zimu
Syslí rodinka má jednoduchý úkol: najít dost dobrot, které sní a vytvoří si tak zásoby na zimu. Proto postupně vybíhají ze svých doupátek, seberou něco k snědku a rychle se běží schovat do nejbližší nory. Syslové mají své chodby v podzemí propojené a tak se mohou děti zachránit v kterékoli noře. Zásoby (šišky, kamínky, borůvky) nechají na hromadě u batohu a pokud je bezpečno, vyběhnou znovu.
3. Pozor na dravce
Ale pozor: na syslí rodinku číhá dravec (ideálně rodič nebo některé z větších dětí). Čeká na okrajích hracího pole, jakoby sedí na stromě a vyčkává, pozoruje. Pokud se rozeběhne a některé z dětí chytí, odnese si ho do svého hnízda nebo ho hned sní a dítě chvilku nehraje. Po domluveném čase se může opět do hry vrátit, např. se narodí nové mládě v nejbližší noře.
Další tip:
Připravte se na zimu a otužujte se jako tučňák.
Rodina