Uzdravte se

díky přírodě

Podzim je ten pravý čas pro sběr léčivek. Že už nic nekvete a nezelená se. To nevadí, vydejte se na sběr léčivých kořenů, které se vám budou teď sbírat nejlépe. Některé najdete i na zahradě, ale pro většinu musíte vyrazit do přírody. A už tato výprava je lékem pro duši.

čekanka obecná


Její kořen budete muset pracně dolovat, ale námaha stojí za to. Čekanku najdete nejčastěji v okolí est, na loukách a na krajích polí a lesů. 
Nálev z kořene pomáhá s rozpouštěním žlučových a ledvinových kamenů, při zánětech močových cest a dodá vám i chuť k jídlu tím, že podporuje trávení. Namletý sušený kořen se dříve používal jako náhražka kávy "cikorka" a nyní je opět populární.

 

kostival lékařský


Objevíte jej nejčastěji na mezích a podél cest. Jeho kořen je opravdový superman v léčbě pohmožděnin, otoků, bolestí kloubů a ran. Používá se nejčastěji k obkladům. Fajn je vyrobit si i tinkturu.
Kostivalová tinktura:
čerstvě vydolované omyté kořeny nakrájejte na úzké plátky a napěchujte do sklenice. Zelijte minimálně 40% alkoholem a nechte macerovat aspoň čtyři týdny. Hotovou tinkturu slijte a uchovávejte v tmavých skleněných lahvičkách. Nebojte, vydrží roky. Natírejte na modřiny, naraženiny a na otoky. Zlepší také hojení tkání.

Lopuch

"Vypil jsem čaj z lopuch, nos mi po něm opuch", zpívá ve vtipné písni Ivan Mládek.

Tak čaj nepijte, ale zaměřte se na kořeny!
Není s nimi snadná práce. Pronikají hluboko do půdy, takže dostat je ven je solidní dřina. A ani pak to není nic příjemného, jelikož dosti páchnou. Ale nenechte se odradit. Stojí to za to. Kořeny důkladně omyjte a ty silnější podélně rozřízněte. Sušte je velmi zvolna, maximálně při teplotě do 40 stupňů. Že jsou správně usušené poznáte podle toho, že jsou velmi křehké. Pokud vám při sušení zčernali, je to špatně. Vyhoďte je a začněte znovu.

Lopuchový kořen se používá jako podpůrný prostředek při léčbě cukrovky a bývá součástí čajvých směsí. Má močopudné účinky a pomáhá při močových kamenech. Návod: 20 g sušeného kořene povařte 10 minut v 4 dcl vody. Pozor: neužívejte déle než 14 dní.

křen selský

S oblibou roste u vody, na krjích lesů, ale dokážete si jej vypěstovat i na zahradě.
Skvěle se hodí nejen pro přímou konzumaci, ale je oblíbený i pro léčebné účinky. Čerstvý kořen se využívá zejména pro močopudné účinky a také zmírňuje otoky a dnu. Vymačkaná šťáva z kořene upravuje zažívání a ničí v těle chroboplodné zárodky.

Zážitky venku