Otužujte se

napodobením odolných tučňáků

Zahřívačka podle TUČŇÁKA

Věřte tučňákovi a zahřejte se jako on. Je to totiž naprostý přeborník v boji s mrazem!


Dobře jste sebe i děti oblékli, a přesto venku „klepete kosu“? Pravděpodobně jste někde dlouho postávali a jednoduše vychladli. Existuje účinný způsob, jak tělo rychle zahřát. Začněte se hýbat a jděte na to hravě a vesele.

Pro inspiraci k naší hře jsme si zašli k tučňákům. V antarktických oblastech, kde tučňáci žijí, dosahují mrazy běžně -30 °C. Tučňáci si přitom musí udržet tělesnou teplotu, která je podobná té naší, tedy kolem 37 °C. Kromě  hustého peří a vrstvy podkožního tuku jim pomáhá udržet teplo především technika shlukování. V nejkrutějších mrazech se tučňáci natlačí jeden na druhého a vzájemně se zahřívají. Tato technika je nejen účinná, ale i spravedlivá. Tučňáci se totiž neustále pohybují a jedinci z okraje hejna, kde musí čelit největší zimě, se zvolna dostávají do jeho středu. Ti, kteří se zahřáli uvnitř, zase postupují na okraj, aby dočasně nastavili kůži na nejhorším místě. Bez schopnosti spolupracovat by za polárním kruhem prostě nepřežili.

Jak na to:
Svolejte všechny zmrzlé tučňáky na jedno místo a připravte se na zahřívačku.

Paže natáhněte podél těla, ohněte ruce v zápěstí dlaněmi k zemi, jako byste se chtěli opírat o nějakou zídku, a pohybujte rameny nahoru a dolů. Vypadá to docela legračně a je to dobrý začít se cítit v pohodě jako tučňák. Zatímco zvedáme ramena k uším a zpět, přidáme kolébavou chůzi. Po pár krocích byste měli cítit, jak se vám do těla vrací teplo.


Varianta pro větší skupinku:
Vytvořte shluk tím, že se k sobě namačkáte. Zásadní je, nezapomenout se pravidelně střídat tak, aby si to teplé místo uprostřed užili všichni. Přesně jako to praktikuje hejno tučňáků. Zahřáté hejno se nakonec může vydat v řadě za sebou na pochod za svým cílem (třeba bruslit).


Praktický tip:
Při chladném počasí je vhodné „cibulovité vrstvení“. Tedy oblékání většího množství tenčích vrstev. Snadněji můžete vrstvy ubírat a přidávat a teplotu tak regulovat.

 

Rodina